دکتر ایمان روغنی / درمان بیماری های پوستی / کیست پیلار چیست و چه درمانی دارد؟
مدت زمان مطالعه ۴ دقیقه

کیست پیلار چیست و چه درمانی دارد؟

کیست پیلار در حوالی فولیکول های مو و اصولا بر روی سر نمایان می شود. این نوع کیست ها اصولا بدون ضرر هستند و در بعضی از مواقع به خودی خود از بین می روند. اما بهتر است در صورت مشاهده به متخصصین پوست و مو مراجعه کنید و از نوع آن و بی ضرر بودن آن اطمینان حاصل کنید.

کیست پیلار، که در زیر پوست تشکیل می شود کوچک است و پر از مایع (پنیری مانند) است. جراحان به سادگی می توانند این کیست ها را بدن خارج کنند.

کیست پیلار

مشخصات کیست پیلار

این کیست ها، توده های برجسته ای به قطر 0/5 الی 5 سانتی متر هستند که در اطرف فولیکول های مو ظاهر می شوند و از آنجا که بخش اعظم موی انسان در سر است بنابراین احتمال اینکه این کیست ها بر روی سر تشکیل شود بسیار بیشتر از سایر نقاط بدن است.

کیست های پیلار مدور و یا گنبدی شکل هستند که به رنگ های زرد یا سفید نمایان می شوند. چنانچه کیست پیلار عفونی باشد، ممکن است به رنگ قرمز هم نمایان شود.

از آنجا که بر روی کیست پیلار هیچ مویی رشد نمی کند می توان به راحتی آن را تشخیص داد.

کیست پیلار توده ای است که حاوی مایع است و در لمس بسیار سخت به نظر می رسد و به هنگام فشردن آن ممکن است این کیست ها اندکی جابه جا شوند، همچنین در هنگام فشردن آن، فرد احساس درد خواهد داشت.

همان طور که گفتیم کیست روی جمجمه بسیار سفت هستند و احتمال ترکیدن آنها کم است، اما گاها ممکن است در میان دندانه های برس مو یا شانه گیر کنند و کیست پاره شود و نشت چرک اتفاق بیفتد.

کیست پیلار جزء کیست های نسبتا شایع است و حدود 10 درصد از افراد کل جامعه به آن مبتلا هستند.

تشخیص کیست پیلار

کیست پیلار سه نوع دارد که عبارتند از:

  • کیست پیلار گرایشی به بروز که در افرادی با سنین 45 الی 65 ساله رایج است که در اطراف فولیکول های مو ظاهر می شود.
  • کیست اپیدرموئید که در نوجوانان شایع است در روی قفسه سینه، ناحیه تناسلی، صورت و بازوها تشکیل می شود.
  • کیست میبومیان (شالازیون) که ممکن است که هر کسی در هر سنی آن را تجربه کند و اصولا در اطراف چشم ظاهر می شود.

کیست پیلار با نام های کیست ایستوس، کیست کاتاجن، دمل و کیست تریکیلمال نیز شناخته شده است.

برای تشخیص کیست پیلار پزشک متخصص پوست و مو، توده های ایجاد شده را بررسی می کند و پس از معاینه سوالاتی از قبیل زمینه بیماری خاص و علائمی که دارید می پرسد.

چنانچه پزشک پس از معاینه نتواند نوع کیست را تشخیص دهد، برای اطمینان کیست را خارج می کند و زیر میکروسکوپ آن را بررسی می کند.

درمان کیست پیلار

برخی از کیست ها خود به خود از بین می روند، و می توانید با قرار دادن پارچه تمیز و گرم روی کیست به کاهش تورم هر چه سریعتر کیست کمک کنید.

در صورتی که کیست از نوع عفونی باشد، پزشک ممکن است آنتی بیوتیک تجویز کند. و چنانچه کیست فاقد علامت خاصی باشد نیازی به خارج کردن کیست پیلار نیست.

خارج کردن کیست پیلار

اگر کیست همراه با علائم و درد باشد می توان آن را خارج کرد. اصولا کیست هایی که روی سر قرار دارند به دلیل گیر کردن بین دندانه های شانه و برس مو می تواند دردناک باشد، به همین دلیل خارج کردن کیست بهترین راه حل است.

در ویدئو زیر می توانید جراحی کیست پیلار (فیلم خارج کردن کیست پیلار) که توسط دکتر ایمان روغنی جراح و متخصص پوست و مو انجام می گیرد می توانید ببینید:

برای خارج کردن کیست پیلار، ابتدا پزشک ناحیه را  با بی حسی موضعی بی حس می کند و سپس با یکی از روش های زیر کیست را خارج می کند:

  • خارج کردن کل کیست بدون برش آن
  • ایجاد برشی کوچک بر روی پوست برای تخلیه مایع کیست

عمل خارج کردن کیست عملی سرپایی است و نیازی به بستری بیمار نیست.

پزشک معمولا پس از خارج کردن کیست، محل را بخیه می زند و بعد از دو هفته بخیه ها کشیده می شود. بهتر است که است که از دستکاری آن پرهیز کنید.

نکته: چنانچه در هنگام خارج کردن کیست، جدار کیست به طور کامل برداشته نشود امکان عود و بازگشت کیست وجود دارد.

 

 

برچسب ها:
مقالات مرتبط
[yarpp]
پرسش و پاسخ تکمیلی

سوالات شما در اسرع وقت پاسخ داده شده و از طریق ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد

0 دیدگاه
یک دیدگاه بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Call Now Buttonتماس سریع