دکتر ایمان روغنی / جوانسازی پوست / آشنایی با کربوکسی تراپی زیر چشم
مدت زمان مطالعه ۸ دقیقه

آشنایی با کربوکسی تراپی زیر چشم

یکی از جدیدترین روش های زیبایی که امروزه افراد زیادی به استفاده از آن روی آورده اند، کربوکسی تراپی می باشد. کربوکسی تراپی که آن را با نام درمان با کربن دی اکسید نیز نامگذاری می کنند، روشی غیر جراحی به منظور درمان سلولیت، سیاهی زیر چشم و ترک پوست است.

شاید برایتان جالب باشد بدانید افرادی که به استفاده از این روش برای حل مشکلات مذکور روی می آورند، با گذشت زمان بهبود قابل توجهی را در گردش خون خود احساس نموده، متوجه بهتر شدن کشش و الاستیک پوست خود شده و شاهد از بین رفتن چروک های عمیق موجود بر روی سطح پوست خود خواهند بود. کربوکسی تراپی همچنین نقش غیر قابل انکاری در اصلاح کلاژن و نابودی چربی های جمع شده در نواحی مختلف دارد.

پادکست جامع دکتر ایمان روغنی متخصص پوست، مو و زیبایی در رابطه با کربوکسی تراپی(پاسخ به سوالات متداول کربوکسی تراپی)

کربوکسی تراپی چیست؟

کربوکسی‌تراپی با استفاده از گاز دی‌اکسیدکربنی که به نقاط مختلف زیر پوست تزریق می شود، باعث افزایش جریان‌خون و اکسیژن رسانی آن منطقه و به طبع آن باعث بهبود گردش خون و کلاژن سازی و تحریک ساخت کلاژن بیشتر در آن منطقه و بهبود کیفیت پوستی ، از بین‌رفتن چروک‌های پوستی و روشن‌تر شدن پوست در آن منطقه خواهد شد.

انواع کاربردهای کربوکسی تراپی

کربوکسی تراپی در موارد متعددی کاربرد دارد. مثل:

  • ازبین بردن تیرگی و چروک‌های دور چشم
  • از بین بردن جای بخیه و اسکارهای پوستی
  • درمان استرچ مارک ها (همان ترکها یا خطوطی که بعد از زایمان یا در اثر چاق و لاغر شدن ایجاد می شود)
  • درمان ریزش مو

موارد متعدد دیگری هم به صورت تجربی برای کربوکسی تراپی وجود دارد. این کاربردهایی که ذکر شد در افراد مختلف به صورت متغییر انجام می شود. ببا توجه به شرایط پوستی هر فرد ممکن است نتایجی که فرد از کربوکسی تراپی میی گیرد متفاوت است. به علاوه معمولا متخصصان پوست و مو از سایر روش های دیگر مثل لیزر درمانی، مزوتراپی، دارو درمانی یا حتی تزریق پی آرپی و غیره در کنار کربوکسی تراپی به عنوان روش کمکی برای گرفتن نتیجه بهتر استفاده می کنند.

کربوکسی تراپی چشم چیست؟

اگر شما هم به آن دسته از افرادی تعلق دارید که از وجود حلقه تیره رنگ و چین و چروک در اطراف چشمان خود رنج می برید، کربوکسی تراپی زیر چشم بهترین گزینه برای شما است. این امر سبب بهبود وضعیت خون رسانی شده و بدین ترتیب تیرگی ها و چین و چروک های زیر چشم شما را از بین می برد. استفاده از کربوکسی تراپی علاوه بر درمان تیرگی ها و چین و چروک های زیر چشم، در درمان آلوپسیایی که به علت عدم خون رسانی درست بروز می یابند، بسیار موثر است. از جمله این مشکلات می توان به آرتریت، سندرم رینود و اختلالات نعوظ اشاره کرد.

جالب است بدانید که استفاده از کربوکسی تراپی تنها محدود به دنیای امروز نبوده و این روش پر طرفدار جوانسازی پوست از دهه 1930 وجود داشته و به مرور ارتقا یافته است!

قبل از هر چیز اگر قصد دیدن چگونگی انجام کربوکسی تراپی را دارید ویدئو زیر را از دست ندهید:

چگونگی انجام کربوکسی تراپی

کربوکسی تراپی از طریق تزریق گاز کربن دی اکسید به زیر پوست انجام می شود. لازم به ذکر است که گاز به کار گرفته شده در این روش جوان سازی پوست کاملا بی خطر بوده و مقادیری از آن به طور طبیعی در بدن افراد یافت می شود.

گفتنی است که پزشک متخصص با استفاده از دستگاه های خاص به سنجش میزان تزریق گاز کربن دی اکسید در روش کربوکسی تراپی می پردازد. زمانی که سطح کربن دی اکسید موجود در بدن انسان از حدی فراتر می رود، بدن علت رخداد مورد مذکور را کمبود اکسیژن تلقی نموده و در نتیجه جریان خون در ناحیه مورد نظر به طور قابل توجهی افزایش پیدا می کند. در پی افزایش جریان خون مواد مغذی بیشتری به ناحیه مورد نظر رسیده و در نهایت شاهد ترمیم های سلولی خواهیم بود. لازم به ذکر است که امکان استفاده از کربوکسی تراپی در نواحی گوناگون بدن میسر می باشد.

بیشتر بخوانید: روش از بین بردن چربی پلک

اگرچه خصوصیات درمان با توجه به ناحیه ای که تحت درمان قرار می گیرد، متفاوت است، اما مکانیسم درمان در تمام این نواحی شباهت بسیار زیادی به هم دارد. همان گونه که پیش تر اشاره کردیم، درمان تیرگی ها و چین و چروک های زیر چشم یکی از مهم ترین مزایای کربوکسی تراپی می باشد.

به منظور انجام کربوکسی تراپی پزشک میزان گاز جاری شونده را به دقت مشخص نموده و در گام بعدی گاز را به وسیله لوله های استریل که در انتهای آن ها فیلتری نصب شده است، جاری می کنند. لازم به ذکر است که فیلتر نام برده ناخالصی های احتمالی را جداسازی کرده و در نتیجه از ورود آن ها به بدن جلوگیری می نماید. در سمت دیگر فیلتر سوزنی کوچک تعبیه شده است که گاز کربن دی اکسید از طریق آن به زیر پوست ناحیه مورد نظر تزریق می شود. کربوکسی تراپی زیر چشم با افزایش میزان خون رسانی زمینه تبدیل پیگمانت مایل به آبی به پیگمانت سالم و سرخ و سفید را فراهم ساخته و کبودی زیر چشم را از بین می برد.

لازم به ذکر است که فرآیند تزریق گاز کربن دی اکسید به زیر پوست به دلیل استفاده از کرم های بی حسی در موضع فاقد درد می باشد.

نتیجه کربوکسی تراپی زیر چشم

مراقبتهای قبل از تزریق کربوکسی تراپی

کربوکسی تراپی روش بسیار ساده ای است که نیازی به هیچ آمادگی قبلی ندارد. کربوکسی تراپی به وسیله یک دستگاهی که گاز دی اکسید کربن از آن خارج می شود به وسیله یک سوزن بسیار ریز و باریکی تزریق می شود که اصلا درد ندارد.

لازم به ذکر است ععمل کربوکسی تراپی نیاز به بی حسی هم ندارد و بدون هیچگونه درد یا خونریزی برای پوست صورت ، اطراف چشم استفاده میشود.

مراقبت های پس از کربوکسی تراپی

اگر شما هم به آن دسته از افرادی تعلق دارید که قصد انجام کربوکسی تراپی زیر چشم را دارید، باید با مراقبت های لازم پس از این عمل آشنایی داشته باشید تا بتوانید به نتیجه دلخواه دست پیدا کنید.

یکی از مهم ترین مواردی که تاثیر بسیار به سزایی در نتیجه نهایی دارد، اجتناب از حمام کردن است. بنابراین تا مدت کوتاه از دوش گرفتن، شنا کردن، حضور در سونا و جکوزی و مواردی از این قبیل بپرهیزید.

تا چند ساعت پس از انجام عمل در مقابل گرمای شدید، آب باران و… قرار نگرفته، فعالیت های سنگین انجام ندهید و بدین ترتیب زمینه ظهور نتیجه ای مطلوب را فراهم سازید.

عوارض کربوکسی تراپی

جالب و در عین حال لازم است بدانید انجام عمل کربوکسی تراپی توسط پزشک متخصص پوست و مو متخصص فاقد عارضه بوده و یا در موارد بسیار نادری عوارض کمی را در پی دارد. اما بدون شک هر عملی می تواند موجب بروز برخی عوارض در افراد گردد.

از جمله مهم ترین عوارضی که پس از انجام این عمل ایجاد می گردد، می توان به احساس درد ملایم در ناحیه مورد نظر، قرمز یا بنفش شدن نواحی تزریق، گرمای شدید در این نواحی، جمع شدن خون در زیر پوست، ورم و… اشاره نمود. بروز این عوارض کاملا طبیعی بوده و پس از گذشت چند روز ناپدید می شوند.

ماندگاری کربوکسی تراپی

شاید برایتان جالب باشد بدانید که ماندگاری کربوکسی تراپی از فردی به فرد دیگر متغیر است. مدت ماندگاری این روش تابع عوامل گوناگونی نظیر جنس پوست، سن شخص، میزان عوارض پوست و شدت آن ها، ناحیه تزریق شده و… می باشد. گاهی لازم است فرد هر 6 ماه تا 12 ماه یک بار تعدادی جلسه درمانی را مراجعه کند تا بتواند نتیجه را حفظ کند. اما در حالت کلی می توان گفت که میزان ماندگاری روش مذکور بین 9 تا 12 ماه است. در صورتی که فرد به تکرار مجدد این عمل بپردازد، ماندگاری نتایج حاصل افزایش خواهد یافت.

تعداد جلسات کربوکسی تراپی

اگرچه نتیجه کربوکسی تراپی پس از جلسه نخست به خوبی قابل احساس است، اما به منظور دستیابی به نتایج بهتر توصیه می شود که فرد این روند را بین 4 تا 8 جلسه هر دو تا سه هفته یکبار ادامه دهند. به ویژه اگر قصد انجام این روش برای بهبود صورت و یا از بین رفتن تیرگی های زیر چشم را دارید، 4 تا 8 جلسه درمان با کربن دی اکسید به شما توصیه می شود. درصد بهبودی تیرگی دور چشم 20 تا 60 درصد متغییر خواهد بود. چروکهای خیلی ریز بهتر خواهند شد. اما اثر کربوکسی در گودی زیر چشم متغییر است. اما به صورت تجربی اکثریت کسانی که از این روش استفاده کرده اند نتایج خوبی را در درمان گودی زیر چشم با کربوکسی تراپی گرفته اند.

فیلم واقعی از کربوکسی تراپی چشم ها

آیا از کربوکسی تراپی می توان برای از بین بردن جای جوش استفاده کرد؟

از کربوکسی تراپی برای جای جوش هم می توان استفاده کرد، با توجه به نوع اسکاری که از جوش بر روی پوست باقی مانده است نتیجه متفاوت خواهد بود و استفاده از کربوکسی به تصمیم پزشک برخواهد گشت. اثر کربوکسی تراپی برای اسکار های آتروفی یا اسکارهایی فرورفته اثر بسیار ضعیفی دارد. گاهی برای بهبود رنگ اسکارها یا اسکارهایی که خیلی فرورفته نباشند در کنار عمل سابسیژن یا لیزر قابل استفاده است.

دکتر ایمان روغنی

دکتر ایمان روغنی

جراح و متخصص پوست و مو، زیبایی و لیزر

عضو آکادمی متخصصین پوست آمریکا و اروپا و انجمن متخصصین پوست ایران می باشد و همیشه در تلاش برای کسب علوم و فنون جدید و بروزرسانی اطلاعات و تجهیزات روز دنیا بوده است و به این منظور سفرهای متعددی به کشورهای پیشرفته داشته و در سمینارها و کنگره های تخصصی پوست و مو از جمله EADV و IMCAS و… شرکت کرده است.
بیشترین زمینه تبحر و فعالیت دکتر روغنی در تشخیص و درمان کلیه بیماری های پوست و مو و ناخن، انجام تخصصی کلیه لیزرهای پوستی، جوانسازی، هایفوتراپی و انجام کلیه جراحی های زیبایی مانند تزریق بوتاکس، ژل، چربی و نانوفت، لیفت با نخ، زاویه سازی، جراحی پلک، کرایوتراپی، درمان تخصصی زگیل های تناسلی، سابسیژن و درمان اسکارهای آکنه به روش نوین و اختصاصی خودشان، کاشت مو و ابروی طبیعی می باشد.

برچسب ها:
پرسش و پاسخ تکمیلی

سوالات شما در اسرع وقت پاسخ داده شده و از طریق ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد

0 دیدگاه
یک دیدگاه بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.