مدت زمان مطالعه ۶ دقیقه

لیفت صورت

لیفت صورت که بیشتر به عنوان ریتیدکتومی شناخته می شود، به یکی از رایج ترین و شناخته شده ترین انواع جراحی زیبایی صورت تبدیل شده است. این جراحی به رفع یا کاهش چین و چروک بافت آویزان قسمت پایین صورت و گردن کمک می کند. برش ‌ها در جلو و پشت گوش در چین ‌های طبیعی پوست و در نواحی که به پنهان کردن جای زخم کمک می‌ کنند، قرار می ‌گیرند.
روند بهبودی به میزان چین و چروک و افتادگی بافت های موجود قبل از جراحی بستگی دارد. در صورت مشخص شدن چین و چروک، نتایج می‌تواند چشمگیر باشددر هفته اول پس از جراحی می توانید فعالیت های سبک را از سر بگیرید. تقریباً پس از 10 روز می توانید آرایش کنید و بیشتر فعالیت های عادی خود را مجددا انجام دهید. بهبودی نهایی ممکن است چند هفته طول بکشد. لیفت صورت یا ریتیدکتومی روشی در جراحی زیبایی است که هدف آن ایجاد ظاهری جوان تر به صورت است.
ریتیدکتومی می ‌تواند پوست شل و آویزان اطراف خط فک را نیز سفت کند. همچنین می تواند چین و چروک های عمیق اطراف دهان و بینی و پوست آویزان و چربی اضافی زیر چانه و گردن را از بین ببرد. این روش همچنین می‌تواند بافت‌های زیرین را سفت کند و ممکن است با جراحی برای تقویت پیشانی، گونه‌ها، ابروها و پلک‌ها ترکیب شود.

صفر تا صد فیس لیفت یا کشیدن صورت

لیفت صورت با انواع روش های جدید و با طرق مختلفی انجام می شود. مهمترین کار معاینه توسط متخصص پوست است تا مشاهده شود که پوست صورت در چه شرایطی است و چه نوع لیفتی برای صورت فرد مناسب است. برخی از افراد صورتهای خیلی لاغری دارند. در این موارد تزریق چربی یا تزریق انواع ژل ها می تواند به عنوان روشی برای لیفت و کشیدن پوست بسیار کاربردی باشد.

در برخی دیگر صورت ممکن است شل و افتاده باشد و در عین حال صورت پُری باشد. در این افراد لیفت صورت با جراحی و یا لییفت صورت با نخ می تواند کاربردی باشد. اینکه از چهه روشی استفاده شود باز هم با معاینه توسط متخصص پوست است. اگر افتادگی بیش از حد باشد و نیاز به جراحی سنگین داشته باشد باید به متخصص و جراح پلاستیک مراجعه شود.

لیفت صورت چیست؟

ریتیدکتومی که به عنوان لیفت صورت نیز شناخته می شود، یک فرآیند زیبایی است که برای از بین بردن علائم قابل مشاهده پیری مانند چین و چروک، چین و چروک، شلی پوست و رسوبات افتادگی انجام می‌شود. روش جراحی شامل بریدن پوست اضافی صورت، سفت کردن بافت‌های زیرین و پوشاندن مجدد پوست است تا چهره شخص شاداب و جوان به نظر برسد.
جراحی لیفت صورت با بیهوشی عمومی انجام می‌شود. این روش ممکن است بین 2 تا 5 ساعت طول بکشد و فرد به طور معمول می‌تواند در همان روز پس از جراحی به خانه برود.
در لیفت صورت سنتی، جراح برشی را در جلوی گوش ایجاد می‌کند، تا به سمت مو یا خط مو و همچنین پشت گوش به پوست سر که دارای مو است، کشیده می ‌شود.
جراح پوست را از روی ماهیچه های عمیق تر صورت برداشته، به آرامی پوست را در جهت بالا و عقب می‌کشد و پوست اضافی را برمی دارد. آنها ممکن است بافت های عمیق تر صورت را سفت کنند.

لیفت صورت با نخ

لیفت صورت با نخ یکی از روش های پرکاربرد و نسبتا سبک برای کشیدن و صاف کردن پوست است. لیفت با نخ هم می تواند منجر به استحکام پوست شود و هم باعث جوانسازی پوست گردد. کیفیت نتیجه لیفت صورت با نخ بسته به کیفیت نخ های مصرفی دارد و می تواند از یک تا 2 سال ماندگاری داشته باشد.

نمونه واقعی انجام لیفت صورت با نخ همراه با توضیحات دکتر ایمان روغنی

لیفت صورت با هایفوتراپی

هایفوتراپی یکی دیگر از روش های لیفت صورت است که روشی بدون جراحی است. در افرادی که تمایلی به انجام جراحی و یا استفاده از نخ ها را ندارند می توان از هایفوتراپی استفاده کرد. اما این لیفت سطحی تر بوده و به اندازه لیفت با نخ یا جراحی نخواهد بود. بسته به شرایط فرد هر کدام از روش ها یلیفت صورت می تواند اثرگذاری خود را داشته باشد. تمام روش های لیفت صورت تا یک حدی بر روی پوست اثر می گذارند و نباید انتظارات غیر واقع بینانه از آن داشته باشید.

اقدامات قبل از لیفت صورت

قبل از جراحی، جراح پلاستیک سابقه پزشکی بیمار را بررسی می کند. این موارد عبارتند از:

 • فشار خون
 • لخته شدن خون
 • داروها
 • سیگار کشیدن
 • سو مصرف مواد مخدر
 • آلرژی
 • جای زخم
 • وضعیت پوست

معایب لیفت صورت

لیفت صورت برای همیشه دوام نمی آورد.

تحقیقات نشان می دهد که پنج سال و نیم پس از عمل جراحی، 21 درصد لیفت صورت عود می کنند، اما 76 درصد از افراد همچنان جوان تر از قبل از عمل به نظر می رسند.
در مردان، دستیابی به ظاهر طبیعی پس از جراحی سخت ‌تر است.
هم در مردان و هم در زنان، لیفت صورت می تواند منجر به انحراف لاله گوش شود.
اگر پوست بیش از حد برداشته شود، صورت ممکن است عقب کشیده یا مبهوت به نظر برسد.
برای رسیدن به بهترین نتایج، فرد ممکن است به روش‌های اضافی مانند جراحی پلک ، لیفت گردن، تزریق چربی، بوکال فت، لیفت پیشانی، لیفت ابرو و یا لایه‌برداری نیاز داشته باشد.

عوارض لیفت صورت

عوارض جراحی لیفت صورت نادر است و عمل های زیبایی معمولاً بی خطر هستند، البته تا زمانی که توسط یک متخصص واجد شرایط و با تجربه انجام شوند.
با این حال، هر جراحی با خطراتی همراه است.


خطرات و عوارض جراحی لیفت صورت عبارتند از:

 • خون ریزی
 • کبودی
 • عوارض بیهوشی
 • آسیب به اعصاب صورت
 • هماتوم
 • عفونت
 • ریزش مو در اطراف محل برش
 • بی حسی، که می تواند در عرض چند روز یا چند هفته بهبود یابد
 • جای زخم
 • نکروز پوست
 • ناهمواری و عدم تقارن بین دو طرف صورت
 • گشاد شدن یا ضخیم شدن اسکار


اگر بیمار در روزهای بعد از جراحی متوجه التهاب، درد، قرمزی یا تورم شد، باید به دنبال کمک پزشکی باشد. این می‌تواند نشانه هماتوم باشد. اگر تب داشته باشند، ممکن است عفونت داشته باشند.

بیشتر بخوانید: مزوتراپی صورت چیست؟ و چه کاربردهایی دارد؟

روند بهبودی

اکثر بیماران مقداری ناراحتی را تجربه می کنند، اما مصرف دارو می تواند حساسیت را کاهش دهد. کبودی و تورم بعد از 2 روز به بدترین حالت خود می رسد و ممکن است تا چند روز ادامه داشته باشد. بهبودی معمولاً حدود 2 هفته طول می کشد و فعالیت شدید می تواند پس از 4 هفته از سر گرفته شود. بخیه ها حدود 5 تا 10 روز پس از جراحی برداشته می شوند. برش ها و بانداژها باید خشک نگه داشته شوند و بیمار باید دستورالعمل های خاص در مورد استحمام و شستشو را رعایت کند.
پیروی از دستورالعمل های پزشک بسیار مهم است، زیرا این امر روند بهبودی را تسریع می کند و بهترین نتیجه ممکن را به دست می آورد. بی حسی و سفتی عضلات برای مدتی طبیعی است. اسکارها ممکن است نزدیک به یک سال طول بکشد تا محو و کم رنگ شوند.
شایان ذکر است که اگرچه ژنتیک در این امر نقش دارد، اما داشتن یک سبک زندگی سالم با رژیم غذایی متعادل و ورزش کافی نیز می تواند به حفظ ظاهر پوست کمک کند. اجتناب از استعمال دخانیات و محدود کردن مصرف الکل، نداشتن استرس همگی می‌توانند به افزایش ظاهر جوان پوست کمک کنند.

دکتر ایمان روغنی

دکتر ایمان روغنی

جراح و متخصص پوست و مو، زیبایی و لیزر

عضو آکادمی متخصصین پوست آمریکا و اروپا و انجمن متخصصین پوست ایران می باشد و همیشه در تلاش برای کسب علوم و فنون جدید و بروزرسانی اطلاعات و تجهیزات روز دنیا بوده است و به این منظور سفرهای متعددی به کشورهای پیشرفته داشته و در سمینارها و کنگره های تخصصی پوست و مو از جمله EADV و IMCAS و… شرکت کرده است.
بیشترین زمینه تبحر و فعالیت دکتر روغنی در تشخیص و درمان کلیه بیماری های پوست و مو و ناخن، انجام تخصصی کلیه لیزرهای پوستی، جوانسازی، هایفوتراپی و انجام کلیه جراحی های زیبایی مانند تزریق بوتاکس، ژل، چربی و نانوفت، لیفت با نخ، زاویه سازی، جراحی پلک، کرایوتراپی، درمان تخصصی زگیل های تناسلی، سابسیژن و درمان اسکارهای آکنه به روش نوین و اختصاصی خودشان، کاشت مو و ابروی طبیعی می باشد.

برچسب ها:
پرسش و پاسخ تکمیلی

سوالات شما در اسرع وقت پاسخ داده شده و از طریق ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد

0 دیدگاه
یک دیدگاه بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شش + 8 =