دکتر ایمان روغنی / مطالب پزشکی / فیلر خط خنده راهی آسان و موثر برای از بین بردن خطوط خنده
مدت زمان مطالعه ۷ دقیقه

فیلر خط خنده راهی آسان و موثر برای از بین بردن خطوط خنده

فیلر خط خنده چیست؟ فیلر خط خنده، روش زیبایی پرطرفدار است که برای کاهش خطوط و چین و چروک‌های اطراف لب‌ها (خطوط خنده) استفاده می‌شود. استفاده از فیلر برای خط خنده می‌تواند به شما کمک کند تا ظاهر جوان‌تری داشته باشید و روند پیری پوست شما کاهش پیدا کند. خطوط خنده از خطوطی است که از سطح پوست به شکل عمودی در دو طرف دهان قرار دارند. این خطوط عمدتا به علت خندیدن‌ و تغییرات عملکردی عضلات صورت شکل می‌گیرند و با گذشت زمان، این خطوط می‌توانند عمیق‌تر و قابل مشاهده‌تر شوند. برای کاهش ظاهر خطوط خنده، فیلر خط خنده (Laugh line filler) به عنوان یک روش درمانی و زیبایی پرطرفدار استفاده می‌شود. این روش شامل تزریق فیلر (معمولا از جمله هیالورونیک اسید) در منطقه خطوط خنده است. فیلرها با افزایش حجم و پر کردن فضای خالی زیر پوست، باعث کاهش ظاهر خطوط عمیق  و جوان‌تر شدن پوست می‌شوند. بنابراین، فیلر خط خنده یک روش غیرجراحی و کم خطر برای بهبود ظاهر خطوط خنده است.

فیلر خط خنده

فیلر برای خط خنده

خطوط خنده می‌توانند ظاهر چهره را افسرده‌تر و پیرتر نشان دهند. با پیشرفت علم و تکنیک‌های زیبایی، روش‌هایی برای بهبود ظاهر خطوط خنده توسعه یافته است. یکی از این روش‌ها، تزریق فیلر است. در این روش، مواد مخصوصی که معمولا شامل هیالورونیک اسید است، در منطقه خطوط خنده تزریق می‌شود. این فیلرها با افزایش حجم و پر کردن فضای خالی زیر پوست، خطوط را کاهش می‌دهند. با استفاده از فیلر خط لبخند، گودی‌های اطراف دهان پر شده و خطوط لبخند کاهش می‌یابند.

مهم‌ترین مزیت‌های فیلر خط خنده

1. تزریق سرپایی: فیلر خط خنده به صورت تزریقی در ناحیه خطوط خنده انجام می‌شود و نیازی به بستری شدن یا عمل جراحی ندارد.

2. نتایج قابل مشاهده در زمان کوتاه: عملکرد فیلر خط خنده معمولا فوری است و نتایج قابل مشاهده را در زمان کوتاه پس از تزریق فیلر می‌توان مشاهده کرد. خطوط عمیق‌تر کاهش می‌یابند و پوست به نرم و جوان‌تر به نظر می‌رسد.

3. تحریک کلاژن‌سازی پوست: برخی از فیلرها می‌توانند به عنوان محرک‌های کلاژن‌سازی عمل کنند. تزریق فیلر در ناحیه خطوط خنده، موجب ایجاد تحریک در بافت پوستی و تولید بیشتر کلاژن و نرمی و لطافت پوست می‌شود.

4. بدون دوره نقاهت:  این روش دوره نقاهت ندارد و  شما می‌توانید بلافاصله پس از انجام آن، به فعالیت‌های روزانه خود بازگردید.

5. احتمال بروز حساسیت کم: برخی از فیلرها مانند هیالورونیک اسید، کمترین خطر ایجاد حساسیت را دارند. این به این معنی است که احتمال بروز عوارض واکنش‌های آلرژیک در افرادی که از فیلر خط خنده استفاده می‌کنند، بسیار کم است. با این حال، مهم است که با پزشک خود در مورد هرگونه حساسیت یا عوارض ناخواسته صحبت کنید.

بیشتر بخوانید: تزریق ژل لب

آیا فیلر خط خنده درد دارد؟

فیلر خط خنده یک تکنیک کم تهاجمی است و در اکثر موارد پزشک از بی‌حسی موضعی مانند لوکال آنستزی استفاده می‌کند تا درد را کاهش دهد. بنابراین، در حین تزریق فیلر خط خنده، درد زیادی احساس نمی‌شود. بعد از تزریق، ممکن است حساسیت و درد کمی در محل تزریق وجود داشته باشد. این درد قابل تحمل و موقتی است و بعد از مدت کوتاهی کاهش می‌یابد.

آیا فیلر خط خنده درد دارد؟

انواع روش فیلر خط لبخند 

1. فیلر خط خنده روفیل (Radiesse): فیلر رووفیل یا ژل رووفیل برای حجم دهی به خطوط با عمق زیاد بسیار موثر است. این فیلر در عمیق‌ترین لایه پوست تزریق می‌شود و گزینه‌ای مناسب برای خطوط لبخند است. ماندگاری آن در عمق پوست بالا است اما سالانه نیاز به تمدید دارد.

2. فیلر خط خنده با کانولا (Cannula): در این روش، پزشک از کانولا استفاده می‌کند که شباهت زیادی به سوزن‌های باریک و بلند دارد. ژل فیلر به عمق خطوط عمیق لبخند تزریق می‌شود. یکی از مزایای استفاده از کانولا به جای سوزن سر صاف و نسبتا گرد در تزریق فیلر خط خنده، کاهش آسیب به بافت‌های اطراف است.

بیشتر بخوانید: مراقبت های بعد از تزریق ژل لب

فیلر خط خنده چقدر دوام دارد؟

دوام فیلر خط خنده به عوامل مختلفی بستگی دارد که شامل موارد زیر می‌شود:

1. نوع فیلر: در بازار موجود، انواع مختلفی از فیلر برای تزریق در خطوط خنده وجود دارد. هر نوع فیلر دارای خصوصیات متفاوتی است که بر مدت ماندگاری آن اثر می‌گذارد.

2. نوع پوست: ویژگی‌های پوستی شم، از جمله ضخامت، الاستیسیته و کیفیت پوست می‌تواند بر تجزیه و تحلیل و جذب فیلر تاثیر بگذارد. در برخی افراد، فیلر ممکن است سریع‌تر تجزیه شده و از بین برود.

3. عمق چین و چروک: عمق خطوط خنده نیز در ماندگاری فیلر نقش دارد. در صورتی که چین و چروک‌ها عمیق باشند، ممکن است نیاز به مقدار بیشتری فیلر و تزریق‌های مکرر  باشد تا نتیجه به طور موثری به دست آید.

4. روش تزریق: تکنیک و مهارت پزشک متخصص زیبایی در تزریق فیلر نیز می‌تواند روی ماندگاری آن تاثیر بگذارد. تزریق در محل صحیح و به عنوان پاسخ به نیازهای شخصی شما اهمیت دارد.

به طور کلی، مدت زمان ماندگاری فیلر خط خنده حدودا بین ۶ تا ۱۸ ماه است. پس از این مدت، اثر فیلر  به ‌تدریج کاهش می‌یابد و ممکن است نیاز به تمدید فیلر و تزریق مجدد وجود داشته باشد تا نتیجه مطلوب حفظ شود.

بیشتر بخوانید: هزینه تزریق ژل لب

از چه سنی می‌توان فیلر خط لبخند تزریق کرد؟

استفاده از فیلر خط خنده برای افراد بالغ توصیه می‌شود. هرچند که هیچ سن معینی برای استفاده از فیلر خط خنده وجود ندارد، اما عموما افراد بالای ۱۸ سال می‌توانند از این روش بهره ببرند.

مهمترین نکته این است که قبل از تصمیم به تزریق فیلر خط خنده، با یک پزشک متخصص زیبایی مشورت کنید. پزشک می‌تواند وضعیت پوست شما را ارزیابی کند و بر اساس نیازها و اهداف شما، توصیه‌های مناسبی ارائه دهد. همچنین، پزشک می‌تواند شما را در مورد هرگونه محدودیت سنی یا عوارض ممکن آگاه کند.

عوارض فیلر خط خنده

عوارض طبیعی فیلر خط لبخند عبارت‌اند از:

1. تورم و قرمزی: پس از تزریق فیلر، ممکن است ناحیه اطراف تزریق از خود تورم و قرمزی نشان دهد. این عارضه معمولا به مدت چند روز پس از تزریق ادامه دارد و سپس بهبود می‌یابد.

2. کبودی در محل تزریق: برخی از افراد ممکن است در محل تزریق فیلر دارای کبودی شوند. این کبودی ناشی از آسیب رگ‌های خونی در محل تزریق است و عموما در مدت زمان کوتاهی بهبود می‌یابد.

3. خارش پوست: ممکن است در محل تزریق فیلر خط لبخند، خارش در پوست ایجاد شود. خارش معمولا موقتی است و بهبود می‌یابد.

4. ایجاد جوش: در برخی از موارد، ممکن است پس از تزریق فیلر، جوش‌های کوچک در محل تزریق شکل بگیرند. این جوش‌ها ناشی از واکنش پوست به مواد تزریقی هستند و معمولا در مدت زمان کوتاهی بهبود می‌یابند.

عوارض نادرتر شامل موارد زیر می‌شوند:

1. عفونت: اگر تجهیزات ضدعفونی نشده یا شرایط بهداشتی مناسب رعایت نشود، عفونت در محل تزریق فیلر رخ می‌دهد. این موضوع بسیار نادر است. در صورتی که علائم عفونت مانند درد شدید، تورم یا تغییر رنگ و مزاحمت در محل تزریق ظاهر شود، باید به پزشک خود مراجعه کنید.

2. خونریزی: در صورتی که رگ‌های خونی در محل تزریق آسیب ببینند، ممکن است خونریزی رخ دهد.

3. خون مردگی بافت صورت: در برخی از موارد، ممکن است بعد از تزریق فیلر، خون مردگی در بافت صورت به وجود آید. این عارضه نادر است و باید به پزشک معالج خود اطلاع داده شود.

4. آسیب‌دیدگی رگ‌های خونی: در صورتی که تزریق فیلر به طور نادر باعث آسیب رگ‌های خونی شود، عوارض جدی مانند تشکیل خون تحت پوست (هماتوم) و نارسایی عروقی رخ می‌دهد.

5. ایجاد زخم‌هایی مانند آکنه: در برخی از موارد، ممکن است پس از تزریق فیلر، زخم‌های کوچکی مانند آکنه در محل تزریق شکل بگیرند. این عارضه نادر است.

از چه سنی می‌توان فیلر خط لبخند تزریق کرد؟

نتیجه‌گیری

فیلر خط خنده روش زیبایی است که برای کاهش ظاهر خطوط و چین و چروک‌های اطراف لب‌ها کاربرد دارد. در واقع فیلر خط خنده (Laugh line filler) به عنوان یک روش درمانی و زیبایی پرطرفدار مورد استفاده قرار می‌گیرد. در این روش، فیلر (معمولا اسید هیالورونیک) در ناحیه خطوط خنده تزریق می‌شود. فیلرها با افزایش حجم و پر کردن فضای خالی زیر پوست، باعث کاهش خطوط عمیق و جوان‌تر شدن پوست می‌شوند.

دکتر ایمان روغنی

دکتر ایمان روغنی

جراح و متخصص پوست و مو، زیبایی و لیزر

عضو آکادمی متخصصین پوست آمریکا و اروپا و انجمن متخصصین پوست ایران می باشد و همیشه در تلاش برای کسب علوم و فنون جدید و بروزرسانی اطلاعات و تجهیزات روز دنیا بوده است و به این منظور سفرهای متعددی به کشورهای پیشرفته داشته و در سمینارها و کنگره های تخصصی پوست و مو از جمله EADV و IMCAS و… شرکت کرده است.
بیشترین زمینه تبحر و فعالیت دکتر روغنی در تشخیص و درمان کلیه بیماری های پوست و مو و ناخن، انجام تخصصی کلیه لیزرهای پوستی، جوانسازی، هایفوتراپی و انجام کلیه جراحی های زیبایی مانند تزریق بوتاکس، ژل، چربی و نانوفت، لیفت با نخ، زاویه سازی، جراحی پلک، کرایوتراپی، درمان تخصصی زگیل های تناسلی، سابسیژن و درمان اسکارهای آکنه به روش نوین و اختصاصی خودشان، کاشت مو و ابروی طبیعی می باشد.

برچسب ها:
پرسش و پاسخ تکمیلی

سوالات شما در اسرع وقت پاسخ داده شده و از طریق ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد

0 دیدگاه
یک دیدگاه بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پانزده + 10 =