مدت زمان مطالعه ۶ دقیقه

انواع زگیل پوستی

زگیل ها انواع ضایعات گوشتی مانند هستند که حالت گل کلمی مانند یا قهوه ای و مسطح بر روی پوست هستند که معمولا کوچک بوده و از سطح پوست بیرون زده اند. علت ابتلا به این ویروس ها نوعی از ویروس ها به نام hpv هستند. این ویروس انواع بسیار زیادی دارد. بالغ بر 60 نوع مختلف !

که این ویروس ها با انواع مختلفی شماره گذاری شده اند. هر کدام از انواع این ویروس ها در نقاط مختلفی از بدن می توانند باعث ایجاد زگیل و ضایعاتی بر روی پوست بشوند.

صحبتهای جامع دکتر ایمان روغنی در رابطه با انواع زگیل های پوستی

علت ابتلای فرد به زگیل چیست؟

چگونگی ابتلای فرد به این ویروس ها مختلف است و در افراد مختلف فرق می کند. براساس اینکه کدام نوع از ویروس به بدن شما منتقل می شود انواع مختلفی خواهد داشت.

برخی از زگیل ها به خصوص در ناحیه صورت ممکن است خودشان را به صورت زگیل مسطح نشان بدهند.مانند آنکه یک چیز کوچکی بر روی پوست چسبیده باشد و خیلی برجسته نباشد. ممکن است همرنگ پوست بوده و یا تغییر زنگی هم داشته باشد.

زگیل ها در نواحی دست و پا معمولا خودشان را به صورت برجسته نشان می دهند. مثل اینکه یک ضاعده گوشتی بیررون زده باشد.

زگیل ناحیه تناسلی هم در اکثر موارد به صورت گوشتی یا گل کلمی مانند خودشان را نشان می دهند.

این زگیل ها ممکن است در اثر دست کاری کردن زیاد بشوند. همانطور که می دانید ویروس در داخل زگیل ها وجود دارد و در صورتی که فرد مکررا زگیل ها را دست کاری کند و بکند . احتمال دارد ترشحات آن به نواحی دیگر پخش شود و در نتیجه نواحی دیگر نیز دچار زگیل شده و در سطح پوست پخش شود.

بیشتر بخوانید: انواع لیزرهای پوستی

انواع راه هایی که مکن است دچار زگیل پوستی شوید

از جمله راه هایی که ممکن است دچار زگیل شوید:

ممکن است در اثر دست دادن با کسی که زگیل پوستی دارد شما هم مبتلا شوید.

روبوسی کردن با افرادی ککه در ناحیه صورتشان زگیل پوستی دارد ممکن است شما را نیز به این بیماری دچار کند.

منتقل شدن ویروس از طریق استفاده از دمپایی یا کف استخرها نیز اتفاق می افتد.

روش شایع دیگر که معمولا منجر به انتقال ویروس زگیل تناسلی می‌شود در اثر روابط جنسی منتقل می‌گردد.

نکته مهم دیگر در رابطه با زگیل های پوستی این است که ممکن است سطح پوست شما با ویروس تماس پیدا کند اما منتقل نشود . یعنی ممکن است ویروس به داخل بدن هم منتقل بشود اما سیستم ایمنی بدن فرد این ویروس را خاموش کند و هیچ ضاعده ای ایجاد نشود و در همانجا سرکوب شود.

واکنش بدن افراد در مقابل انواع مختلف ویروس زگیل متفاوت است به عنوان مثال ممکن است در مقابل یک ویروس مقاوم باشد اما ویروس زگیل با نوع دیگر وارد بدن شده و فرد را به زگیل مبتلا کند و ضاعده پوستی ایجاد نماید.

زگیل های پوستی
زگیل های پوستی

با ویروس های زگیل چگونه مقابله کنیم؟

 بهترین راه مقابله با ویروس ها دست کاری نکردن آنهاست . معمولا ویروس ها دوره ای هستند اما بر اساس تیپ ویروس و سیستم دفاعی بدن نمی توانیم مدت زمان مشخصی را برای ویروس ها در نظر بگیریم. اما معمولا سیر کلی که اکثریت ویروس ها دارند  مدت یک تا دوسال این زگیل ها به رشد خودشان ادامه می دهند و بعدا به مرور زمان از بین می روند. اما بسته به سیستم دفاعی هر شخص ممکن است این روند متفاوت باشد و فرد را تا چندین سال درگیر کند.

بهترین درمان برای زگیل پوستی

از آنجائیکه ممکن است زگیل ها ظاهر نامناسبی داشته باشند و یا در اثر تماس با افراد دیگر و سایر مناطق بدن احتمال شیوع و انتقال آنها وجود دارد بهتر است به درمان آنها بپردازیم.

دارو درمانی

یکی از روش هایی که به درمان زگیل ها می پردازد ، استفاده از داروهاست.

برخی از داروها به صورت قطره یا کرم هستند که حالت سوزاننده دارند و بر اثر استفاده بر روی زگیل ها به مرور باعث از بین رفتن آنها می‌شود. البته که این داروها ممکن است برای همه انواع و تیپ‌های مختلف زگیل ها کاربرد نداشته باشد. بخی از زگیل‌ها که خیلی بزرگ هستند یا کف دست و پا هستند و خیلی عمیق هستند معمولا با این نوع دارو ها جوابگو نیستند و حتی گاهی ممکن است استفاده از این داروها باعث تحریک و بزرگ شدن و عود شدن ایین نوع از زگیل ها شود. این که برای کدام نوع زگیل از دارو و چه روش درمانی استفاده شود را به تشخیص پزشک واگذار کنید.

سوزاندن زگیل‌ها

پزشک با استفاده از دستگاه های مختلفی می تواند اقدام به سوزاندن زگیل ها کند. بنابر صلاح دید پزشک این روش درمانی میتواند بسیار مفید واقع شود.

جراحی

در این روش برای زگیل هایی که بسیار بزرگ هستند و سایر روش ها برای آنها پاسخگو نیست از جراحی استفاده می شود.

تزریق دارو

تزریق برخی داروهای خاص در داخل زگیل ها از دیگر روش های درمانی مقابله با زگیل هاست. به این ترتیب جلوی زگیل ها گرفته شده و آنها از بین می روند.

بیشتر بخوانید: بهترین روش درمان جای جوش

کرایو‌ تراپی یا فریز کردن

فریز کردن، منجمد کردن یا کرایو تراپی یکی از بهترین روش های از بین بردن زگیل هاست. در این روش از گاز نیتروژن مایع استفاده میشود. به وسیله انجماد زگیل ها، آنها سوزانده شده و از بین خواهند رفت. در این روش سوزانده شدن زگیل ها با استفاده از انجماد صورت می گیرد.

بر اثر فریز کردن ممکن است تاول‌هایی در منطقه به وجود بیاید که با استفاده از محلول های ضدعفونی کننده و کرم‌های ترمیم کننده بهتر خواهند شد.

چند جلسه کرایوتراپی برای از بین بردن زگیل ها نیاز است؟

معمولا بین 3 تا 6 جلسه  برای فریز کردن زگیل ها نیاز است. اما برخی از زگییل ها که بسیار کوچک بوده و در ناحیه صورت قرار دارند، با یک جلسه هم برطرف خواهند شد. زگیل‌های عمیق و بزرگ که در کف دست و پا قرار دارند ممکن است تعداد جلسات بیشتری برای فریز لازم داشته باشند تا به طور کلی از بین بروند. بنابراین تعداد جلسات لازم متغییر خواهد بود.

این روند بین 2هفته تا 1 ماه یکبار تکرار می شود تا این زگیل ها از بین بروند.

این روند درمانی از بهترین روشهای درمانی زگیل هاست چراکه انجام کرایو باعث تحریک سیستم ایمنی بدن می شود و قدرت دفاعی و مقابله با ویروس را در بدن بالا می برد.

این کار علاوه بر اینکه به صورت فیزیکی زگیل را از بین می‌برد؛ سیستم ایمنی را تقویت کرده تا به درمان زگیل ها پاسخ بهتری بدهد.

سخن پایانی:

بهترین کار برای درمان انواع زگیل پوستی ابتدا شناخت نوع آن است که توسط متخصص پوست و مو انجام می گیرد. برای آنکه آسیب بیشتری به پوست خود وارد نکنید بهتر است که قبل از دستکاری زگیل ها حتما به متخصص مراجعه کنید. بررسی های لازم بر روی آن انجام بگیرد و سپس اقدام درمانی متناسب آن برای شما انجام شود.

دکتر ایمان روغنی

دکتر ایمان روغنی

جراح و متخصص پوست و مو، زیبایی و لیزر

عضو آکادمی متخصصین پوست آمریکا و اروپا و انجمن متخصصین پوست ایران می باشد و همیشه در تلاش برای کسب علوم و فنون جدید و بروزرسانی اطلاعات و تجهیزات روز دنیا بوده است و به این منظور سفرهای متعددی به کشورهای پیشرفته داشته و در سمینارها و کنگره های تخصصی پوست و مو از جمله EADV و IMCAS و… شرکت کرده است.
بیشترین زمینه تبحر و فعالیت دکتر روغنی در تشخیص و درمان کلیه بیماری های پوست و مو و ناخن، انجام تخصصی کلیه لیزرهای پوستی، جوانسازی، هایفوتراپی و انجام کلیه جراحی های زیبایی مانند تزریق بوتاکس، ژل، چربی و نانوفت، لیفت با نخ، زاویه سازی، جراحی پلک، کرایوتراپی، درمان تخصصی زگیل های تناسلی، سابسیژن و درمان اسکارهای آکنه به روش نوین و اختصاصی خودشان، کاشت مو و ابروی طبیعی می باشد.

برچسب ها:
پرسش و پاسخ تکمیلی

سوالات شما در اسرع وقت پاسخ داده شده و از طریق ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد

0 دیدگاه
یک دیدگاه بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.