مدت زمان مطالعه ۶ دقیقه

آر اف فرکشنال

رادیو فرکانس درمانی (RF) یا آر اف فرکشنال روشی غیرجراحی برای جوانسازی پوست است. این روش شامل استفاده از امواج انرژی برای گرم کردن لایه عمقی پوست شما است که به عنوان درم شناخته می شود. این گرما تولید کلاژن را تحریک می کند. کلاژن رایج ترین پروتئین در بدن شما است. کلاژن چارچوب پوست شما را ایجاد می کند و به پوست شما استحکام می بخشد.

رادیو فرکانس درمانی (RF) یا آر اف فرکشنال روشی غیرجراحی برای جوانسازی پوست است. این روش شامل استفاده از امواج انرژی برای گرم کردن لایه عمقی پوست شما است که به عنوان درم شناخته می شود. این گرما تولید کلاژن را تحریک می کند. کلاژن رایج ترین پروتئین در بدن شما است.

آر-اف-فرکشنال

کلاژن چارچوب پوست شما را ایجاد می کند و به پوست شما استحکام می بخشد. با افزایش سن، سلول های بدن شما کلاژن کمتری تولید می کنند که می تواند منجر به افتادگی پوست و چین و چروک شود. می توان گفت شل شدن پوست در حدود 35 تا 40 سالگی، درست زمانی اتفاق می افتد که کلاژن بدن شما شروع به کاهش می کند. RF درمانی از سال 2001 برای مبارزه با افتادگی پوست و علائم پیری تا به امروز استفاده می شود. در این مقاله، ما قصد داریم نحوه عملکرد این زیبایی درمانی و مزایای بالقوه آن را برای پوست شما بررسی کنیم.

امواج فرکانس رادیویی چیست؟

امواج RF نوعی تابش است. تابش، انتشار انرژی به صورت امواج الکترومغناطیسی است. بسته به میزان انرژی ساطع شده می توان آن را به عنوان انرژی کم یا انرژی زیاد طبقه بندی نمود. اشعه ایکس و اشعه گاما نمونه هایی از تابش هایی با انرژی بالا می باشند، در حالی که امواج RF، کم انرژی می باشند. امواج رادیویی، WiFi و مایکروویوها همگی از انواع امواج RF هستند. شکل تابش مورد استفاده برای جوانسازی پوست حدود 1 میلیارد برابر انرژی کمتری نسبت به اشعه X آزاد می کند.

جوانسازی پوست با رادیو فرکانسی

Thermalift اولین نوع RF برای جوانسازی و تولید کلاژن پوست به کار می رود، اما در حال حاضر بسیاری از شرکت ها، فناوری مشابه‌ی را ارائه می دهند. برخی دیگر از رایج ترین و مهم ترین انواع سیستم های زیبایی درمانی عبارتند از:

  • استفاده از ترمی
  • RF عمیق پوستی
  • ترماژ برای لیفت پوست

امواج RF لایه عمیق پوست شما که درم نام دارد را بین 122 تا 167 درجه فارنهایت (50-75 درجه سانتیگراد) می تواند گرم کند. منابع معتبر دریافتند که حفظ دمای بیش از 115 درجه فارنهایت (46 درجه سانتیگراد) برای بیش از 3 دقیقه باعث آزاد شدن پروتئین های شوک حرارتی بدن می شود. این پروتئین ها، سلول های بدن شما را تحریک می کنند تا فیبرهای کلاژن جدید تولید کنند. این روش درمانی به طور معمول کمتر از یک ساعت به طول می انجامد و اغلب بدون درد می باشد.

مزایای آر اف فرکشنال

آر اف فرکشنال روشی بسیار ایمن بوده که دارای مزایای بسیاری می باشد که عبارت است از:

فواید اصلی RF درمانی، جوانسازی پوست و از بین بردن چین و چروک پوست می باشد. با این حال، RF درمانی به دلیل توانایی تحریک تولید کلاژن در سلول های بدن، می تواند به مقابله با آسیب های خورشیدی کمک کند. قرار گرفتن در معرض اشعه فرابنفش (UV) می تواند باعث از بین رفتن کلاژن موجود در پوست شما شود. یک مطالعه معتبر 2011 نشان داد که 3 ماه درمان با RF می تواند به بهبودهای قابل توجه بالینی در افراد، با علائم خفیف تا متوسط ​​آسیب خورشیدی کمک کند.

RF درمانی می تواند با تحریک تولید کلاژن به سفت شدن پوست شل بدن کمک کند. یک مطالعه 2017 به خوبی نشان داد که 24 نفر از 25 نفری که 5 تا 8 جلسه RF درمانی را پشت سر گذاشتند، فرم پوست بدن آن ها بهبود یافت. 23 نفر از نتایج خود راضی بودند.

یک مطالعه کوچک همچنین اثر RF همراه با درمان الکترومغناطیسی را به مدت 8 هفته مورد بررسی قرار داد. محققان بهبود قابل توجهی در شلی پوست صورت در هر 11 شرکت کننده پیدا کردند و 73 درصد از آن ها بهبودهایی در کانتور صورت را گزارش دادند.

یک مطالعه ی دیگر در سال 2018، تأثیر RF درمانی بر چین و چروک های اطراف چشم 70 زن مسن را بررسی کرد. دانشمندان دریافتند که سه دوره درمانی در طول 6 هفته به طور قابل توجهی چین و چروک آن ها را کاهش می دهد.

درمان RF همچنین به عنوان یک روش غیر جراحی برای لاغری صورت شما استفاده می شود. مطالعه ای در سال 2017 اثر استفاده از RF درمانی بر تجزیه چربی در صورت 14 زن میانسال آسیایی را بررسی کرد. بعد از 5 هفته، بیش از 90 درصد از زنان کاهش چربی را گزارش دادند و 60 درصد از نتایج خود راضی بودند. تنها عارضه جانبی مشاهده شده این درمان، قرمزی بسیار خفیف چند ساعت بعد از عمل بود.

جوانسازی پوست با فرکانس رادیویی در خانه

با پیشرفت علم و تکنولوژی دستگاه های RF درمانی خانگی را به مردم ارائه می دهند. شواهدی وجود دارد که نشان می دهد حداقل برخی از دستگاه ها برای درمان افتادگی پوست و چین و چروک مؤثر هستند. یک مطالعه 2017 Trust Source اثربخشی 6 هفته درمان RF با استفاده از یک دستگاه خانگی برای چروک چشم را بررسی کرد. تقریباً همه 33 شرکت کننده شاهد پیشرفت هایی بوده اند و هیچ عارضه جانبی گزارش نشده است.

خطرات جوانسازی پوست با فرکانس رادیویی

به طور معمول انجام جوانسازی پوست با آر اف فرکشنال توسط متخصصین پوست دارای مجوز انجام می گردد. شایع ترین عوارض جانبی عبارت است از:

  • سرخی
  • تورم موقتی
  • مور مور شدن

افرادی که پوست تیره تری دارند بیشتر از سایرین در معرض خطر عوارض جانبی درمان های لیزر و RF هستند. شکل تابش RF که در طی این روش مورد استفاده قرار می گیرد مشابه نوع تابش ساطع شده از سایر دستگاه های خانگی معمول، به طور مثال تلفن های همراه یا WiFi می باشد. اگرچه اثرات طولانی مدت تابش کم انرژی به طور کامل مشخص نیست، اما در حال حاضر هیچ مدرک قطعی وجود ندارد که نشان دهد اشعه RF خطری برای افراد دارد.

هزینه لیزر آر اف فرکشنال

قیمت RF درمانی بسته به این که در کدام قسمت از بدن مورد استفاده قرار گیرد، می تواند متفاوت باشد. قیمت این کار بین 1000 تا 4000 دلار است. جوانسازی پوست معمولاً عمل زیبایی محسوب می شود و بیشتر ارائه دهندگان بیمه آن را پوشش نمی دهند.

با توجه به متن، با افزایش سن، کمیت و کیفیت فیبرهای کلاژن در پوست شما کاهش می یابد. این روش درمانی از اشعه کم انرژی برای گرم کردن لایه عمیق پوست شما به نام درم استفاده می کند. این گرما برای کمک به بهبود چین و چروک و افتادگی پوست، تولید کلاژن را تحریک می کند. تحقیقات نشان داده است که RF درمانی معمولاً بی خطر است و می تواند در درمان علائم خفیف یا متوسط ​​پیری مؤثر باشد.

https://www.healthline.com/health/beauty-skin-care/radio-frequency-skin-tightening#summary :source

دکتر ایمان روغنی

دکتر ایمان روغنی

جراح و متخصص پوست و مو، زیبایی و لیزر

عضو آکادمی متخصصین پوست آمریکا و اروپا و انجمن متخصصین پوست ایران می باشد و همیشه در تلاش برای کسب علوم و فنون جدید و بروزرسانی اطلاعات و تجهیزات روز دنیا بوده است و به این منظور سفرهای متعددی به کشورهای پیشرفته داشته و در سمینارها و کنگره های تخصصی پوست و مو از جمله EADV و IMCAS و… شرکت کرده است.
بیشترین زمینه تبحر و فعالیت دکتر روغنی در تشخیص و درمان کلیه بیماری های پوست و مو و ناخن، انجام تخصصی کلیه لیزرهای پوستی، جوانسازی، هایفوتراپی و انجام کلیه جراحی های زیبایی مانند تزریق بوتاکس، ژل، چربی و نانوفت، لیفت با نخ، زاویه سازی، جراحی پلک، کرایوتراپی، درمان تخصصی زگیل های تناسلی، سابسیژن و درمان اسکارهای آکنه به روش نوین و اختصاصی خودشان، کاشت مو و ابروی طبیعی می باشد.

برچسب ها:
پرسش و پاسخ تکمیلی

سوالات شما در اسرع وقت پاسخ داده شده و از طریق ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد

0 دیدگاه
یک دیدگاه بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.