دسته: مو
بازدید: 3640

PM1

 

1- جلوگيري از آسيب ديدن موها
مو يك عضو مرده است و نمي توان بخش هاي آسيب ديده آن را كاملا ترميم كرد به همين دليل بايد از ابتدا با موها درست رفتار شود تا آسيب نبينند. پس بايد فعل و انفعالات شيميايي مانند فر، هاي لايت، رنگ و دكلره كردن را كه مي توانند موها را ضعيف كنند و به آنها آسيب جدي برسانند تا حد امكان كاهش داد.


2- انتخاب محصولات مراقبتي مو
انتخاب صحيح يك شامپو و نرم كننده در مراقبت از موي سر بسيار مهم است و بايد هر فردي متناسب با نوع موي خود آنها را انتخاب و استفاده كند.

 


PM23- شست وشوي موها
همه افراد نياز به شستشوي دائم و مكرر موهاي خود دارند كه همين امر سبب مي شود گاهي فراموش كنيم عمل ساده شست وشو و خشك كردن موها اگر به درستي انجام نشود تا چه حد مي تواند به موها آسيب برساند. توجه به اين توصيه ها مي تواند اين آسيب ها را به حداقل برساند:
- زير دوش بايد موها را با كمي شيب و به طور طبيعي به سمت پايين سرازير و سپس آبكشي كرد.
- موها را بايد با آب نسبتا گرم آبكشي كرد تا براي شامپو كردن آماده شوند.
- مقدار شامپوي متناسب با اندازه مو را كف دست بريزيد و كف توليد شده را به همه قسمت هاي مو بماليد .
- پس از شست و شو با كف، ابتدا پوست سر را با آب نسبتا سرد بشوييد و آن را به آرامي با نوك انگشتان ماساژ دهيد. در اين حالت نيز بايد موها با يك شيب ملايم آويزان باشند. در ضمن قسمت هاي انتهايي موها را نبايد زياد ماساژ داد زيرا در حين آبكشي خو دبه خود با جريان كف شسته مي شوند.
- بايد اجازه داد كه آب از ميان موهاي بلند عبور كند و با نوك انگشتان، مسير حركت آن را باز كرد. دقت كنيد كه در اين مرحله موهاي خيس به سختي ماساژ يا شانه نشوند زيرا سايش شديد موجب آسيب موها مي شود.
- پس از پايان شامپو كردن بايد موها و پوست سر را به خوبي آبكشي كرد تا شامپو به هيچ وجه روي سر باقي نماند. بقاياي شامپو مي تواند پوست سر و مو را خشك و آلودگي را به خود جذب كند.
- تعداد دفعات شست وشو برحسب نوع مو و نياز افراد متفاوت است. به طور كلي براي موي چرب هرروز يا يك روز درميان و براي موي خشك هفته اي دو تا سه بار شست وشو كفايت مي كند.
- شامپوي مصرفي را بايد گه گاه تغيير داد زيرا مو به محصولات مختلف پاسخ هاي متفاوتي نشان مي دهد.


4- حالت دهي ونرم كنندگي موها
براي نرم كردن مو ابتدا اطمينان يابيد كه طي يك آبكشي كامل، تمام شامپو از سطح موها پاك شده باشد. نرم كننده را روي كف دست بريزيد و آن را با دو دست پخش كنيد. سپس آن را روي موها بماليد و به آرامي تمام موها را (تا 2 سانت مانده به ريشه) با نوك انگشتان ماساژ دهيد تا نرم كننده به طور يكنواخت روي موها پخش شود و 1 تا 2 دقيقه صبر كنيد. سعي كنيد نرم كننده به ريشه موهايتان نرسد زيرا ريشه موها به علت مجاورت با پوست سر معمولا از چربي و رطوبت كافي برخوردار است و نياز به رطوبت بيشتري ندارد. سپس موها را به خوبي آبكشي كنيد و دوباره اجازه دهيد تا آب از ميان موها جريان يابد و در حالي كه مسير حركت آن را با نوك انگشتانتان باز مي كنيد، مراقب باشيد كه موهاي خيس خود را به سختي ماساژ ندهيد.
در ضمن كمي از نرم كننده را پس از اتمام آبكشي روي مو باقي بگذاريد تا رطوبت موها را تامين و از آنها محافظت كند. اين كار مانند استفاده از نرم كننده روي پوست صورت است.


 خشك كردن موهاPM4
با استفاده از يك حوله خشك و تميز به دقت موها را خشك كنيد و در حالي كه موها هنوز كمي مرطوب است با استفاده از يك شانه دندانه درشت و پهن، مو ها را به آرامي شانه و گره هاي آن را باز كنيد. شانه كردن موها بايد به سمت پايين انجام شود. اين عمل از دو شاخه شدن و شكنندگي موها جلوگيري مي كند. به ياد داشته باشيد كه شستن و خشك كردن صحيح، احتمال گره دار شدن موها را به حداقل مي رساند. در مرحله بعد مي توانيد از يك موس يا ژل استفاده كنيد اما دقت كنيد كه زياد از آنها مصرف نكنيد و به پوست سر هم نماليد.
در صورت امكان بهتر است موها به طور طبيعي خشك شوند ولي در صورت استفاده از سشوار، اين نكات را حتما رعايت كنيد:
- سشوار را فقط براي خشك كردن موي نسبتا مرطوب كه با حوله آبگيري شده استفاده كنيد و هرگز زماني كه از موها آب مي چكد، سشوار نزنيد.
- سشوار را با حداقل سرعت و كمترين حرارت به كار بريد.
- سشوار را به اطراف حركت دهيد و هيچگاه روي يك نقطه متمركز نكنيد زيرا اين عمل رطوبت دروني مو را خارج مي كند و موجب تخريب دائمي مو مي شود.
- قبل از خشك شدن كامل مو ، سشوار كشيدن را قطع كنيد.

پیاده سازی و پشتیبانی : گروه طراحی وب گستران پارسیان