دسته: زیبایی
بازدید: 3410

he1855-neginiran.ir

 

شايد اين سوال براي خوانندگان ايجاد شود كه ويتامين D براي بدن و قوي ساختن استخوان‌ها نياز است و قرار گرفتن در معرض نور خورشيد، توليد ويتامين D در انسان‌ها را تحريك مي‌كند. پس در صورت پرهيز از قرار گرفتن در برابر نور آفتاب و با استفاده از ضدآفتاب چگونه مي‌توان آن را به دست آورد؟
بايد در نظر داشت كه ميزان نور خورشيد لازم براي تولید ويتامين D كم است و قرار گرفتن چند‌سانتي‌متر مربع از پوست براي چند دقيقه در روز كافي است. همچنين مقدار قابل قبولي ويتامين D در رژيم غذايي بیشتر مردم، حتي بدون هيچ اقدام خاصي در اين باره وجود دارد.

 
خلاصه آنكه خطرات قرار گرفتن در معرض اشعه UV بر منافع محدود آن برتري دارد و كاهش تماس با اشعه ماوراي بنفش يك هدف كليدي در تمام برنامه‌ريزي‌هاي موجود براي تامين سلامت افراد به شمار مي‌رود.

حفاظت در برابر آفتاب
برای حفاظت در برابر آفتاب باید تا می‌شود از قرار گرفتن در معرض آفتاب پرهيز کرد. به عبارت ديگر، به‌طور ايده‌آل فرد نبايد در معرض تابش آفتاب قرار بگيرد. مناسب‌ترين راهكارها براي حفاظت در برابر اشعه آفتاب عبارت است از:
تا جای ممکن زمان فعاليت‌هاي خارج از خانه، بايد براي ساعت‌هايي برنامه‌ريزي شود كه سطح تابش خورشيد كمتر است. از قرار گرفتن در معرض آفتاب در ساعت‌هاي بين 9 صبح تا 4 بعدازظهر كه زمان شديد‌ترين تابش خورشيد است، بايد تا حد ممكن پرهيز شود.
در طول فعاليت‌هاي خارج از خانه، قرار گرفتن در سايه و پوشيدن لباس مناسب، تا حد امكان باید رعايت شود. بايد به خاطر سپرده شود كه مقدار زيادي از تابش نور خورشيد از سطح آب، آسفالت و سطح پياده‌روها و همه آن چيزهايي بازتاب شود كه يك فرد ممكن است حتي در حالت قرار داشتن در سايه در معرضش باشد.
روزهاي ابري خنك‌تر است و تابش آفتاب كمتر؛ اما درصد قابل توجهي از اشعه‌هاي ماوراء بنفش از ابرها عبور مي‌كند. بنابراين حتي در روزهاي ابري حفاظت مناسب بايد انجام گيرد.
آفتاب‌سوختگي شديد مي‌تواند در برف نيز به علت بازتاب درصد نسبتا زيادي از اشعه‌هاي خورشيد از سطح برف، رخ دهد. همچنین هرچه ارتفاع بيشتر باشد، مقدار بيشتري از نور آفتاب به زمين مي‌رسد. زيرا اشعه‌ها بايد از لايه نازك‌تري از اتمسفر (كه اشعه‌ها را تا حدي فيلتر مي‌كند) عبور كنند. بنابراين، در زمان قرار گرفتن در منطقه برفي، مهم است كه از قسمت‌هاي غير پوشيده شده، به خصوص صورت و گوش‌ها حفاظت شود.
بیشتر لباس‌ها به ميزاني پوست را در برابر اشعه‌هاي خورشيد محافظت مي‌كنند. هرچه لباس، ضخيم‌تر و بافت لباس متراكم‌تر باشد، سطح بالاتري از محافظت را ايجاد مي‌كند. رنگ لباس هم فاكتور مهمي است؛ رنگ‌هاي مختلف اشعه‌ها را به ميزان متفاوتي جذب يا بازتاب مي‌دهند و قابليت‌هاي محافظتي يك لباس به تركيب شيميايي ماده رنگي به‌كار رفته در پارچه لباس‌های مختلف بستگي دارد. رنگ كردن يك پارچه می‌تواند فاكتور محافظت در برابر آفتاب (SPF) لباس را تا 4 برابر يا بيشتر، در مقايسه با لباس سفيد بالا ببرد.

پیاده سازی و پشتیبانی : گروه طراحی وب گستران پارسیان